Lulet që do të shtojnë bukurinë në shtëpinë tuaj - RE/MAX Vizion

Lulet që do të shtojnë bukurinë në shtëpinë tuaj

Bimët dhe lulet shtëpiake janë të mrekullueshme (dhe shumë prej tyre kërkojnë pak kujdes), por pse të mos zgjeroni aftësitë tuaja në kopshtari duke shtuar disa lule te tjera. Lulet i japin gjallëri, ngjyrë dhe aromë hapësirës tuaj të brendshme. Shikoni disa nga sugjerimet tona lidhur me lulet shtëpiake për të gjetur frymëzim për blerjen e bimeve tuaja të rradhës.

Sugjerimi 1
Vjollca Afrikane

E vogël në shtat, por e mrekullueshme, vjollca afrikane është mjaft e lehtë për tu kujdesur. E disponueshme në qindra variacione, kjo bimë shtëpie me gjethe të paqarta zakonisht lulëzon gjatë gjithë vitit me lule blu, vjollcë ose të bardhë. Mbajeni këtë bimë pak të lidhur me rrënjë për të rritur më shumë lule, sigurojini asaj dritë të pjesshme të diellit, shmangni lagështimin e gjetheve dhe mund të lulëzojë për vite me radhë.

Sugjerimi 2
Begonias

Begonia është një bimë shtëpiake e preferuar dhe nuk është e vështirë të kuptohet pse: Ata kërkojnë pak kujdes dhe megjithatë e shpërblejnë këtë vëmendje të rrallë me lule shumëngjyrëshe. Me mbi 1000 lloje, ka një madhësi, ngjyrë dhe formë që është e përshtatshme për shtëpinë tuaj.

Sugjerimi 3
Orkide

Orkidet jane lule delikate sepse e kane te veshtire të lulëzojnë, por mos lejoni që kjo t’ju trembë te merrni një në shtëpi. Durimi dhe përpjekja juaj ia vlen për lulet e bukura në këtë bimë shtëpie të lulëzuar.

Sugjerimi 4
Zambaku i paqes

Zambaku i paqes është i thjeshte dhe me nje mirëmbajtje jashtëzakonisht te ulët. Bima e madhe ka gjethe të mëdha jeshile dhe lule elegante të bardha. Kur gjethet e zambakut të paqes fillojnë të bien, do ta dini se është koha për ujitje. Zambakët e paqes janë toksikë për kafshët shtëpiake, kështu që shmangni sjelljen e tyre në shtëpi nëse keni mace dhe qen kurioz.

Sugjerimi 5
Jasemini

Po kërkoni të freskoni një dhomë? Jasemini është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ata që preferojnë aromatizuesit natyralë. Jo vetëm që kjo bimë shtëpie prodhon lule të vogla, në formë ylli, por ka një aromë të fortë dhe të ëmbël. Vendoseni në një vend me diell larg të ftohtit dhe jini vigjilent ndaj dëmtuesve ose sëmundjeve.

Sugjerimi 6
Anthurium

Për nje kopesht brenda shtepise, bimët më të mira janë ato që jetojne gjate me sa më pak përpjekje të jetë e mundur. Rasti konkret: Anthurium. Një zgjedhje e shkëlqyeshme për një cep mbresëlënës të dhomës, ajo shpërthen me lule të mëdha, në formë zemre gjatë gjithë vitit.

Leave a Reply